Zostańmy wegetarianami!

Czym jest wegetarianizm zapewne każdy wie – dieta bezmięsna. Jednak czy warto zmienić swoją dietę na bezmięsną?

Wegetarianizm ma bezapelacyjnie wiele zalet. Od kwestii etycznych, takich jak cierpienie zwierząt, hodowanych w często fatalnych warunkach, przez kwestie zdrowotne po kwestie związane z ochroną środowiska. Myślę, że lepiej nie zagłębiać się w sprawy etyczne, ponieważ wiem, że każdy ma swój system wartości i nie do każdego trafi argumentacja oparta właśnie na etyce. Zresztą nie miałaby ona nawet żadnego oparcia w badaniach naukowych. Jeśli zaś chodzi o zdrowie, to dieta bezmięsna ma wiele plusów. Zmniejsza ryzyko chorób serca, otyłości i sprawia, że zwracamy większą uwagę na to, co jemy. Znalazłem w Internecie ciekawą grafikę, obrazującą 500 kalorii dostarczonych organizmowi przez różne posiłki:

Jak widzimy posiłki bezmięsne lepiej zapełniają nasze żołądki. Ciekawie prezentuje się wizja korzyści dla naszej planety, gdybyśmy wszyscy zostali wegetarianami. Zacznijmy od faktu, że światowa produkcja żywności odpowiada za ok. ¼ do ⅓ światowej emisji gazów cieplarnianych, którą tworzy głównie produkcja mięsa, co potwierdzają symulacje przeprowadzone przez naukowców. Mianowicie okazuje się, że gdyby wszyscy ludzie przeszli do 2050 roku na dietę bezmięsną, emisja gazów cieplarnianych związana z produkcją żywności spadłaby aż o 60%. Nie jest również zaskakujący fakt, że produkcja mięsa zajmuje bardzo dużo powierzchni i aby ją pozyskać trzeba było wyciąć wiele drzew oraz wiele gatunków zwierząt musiało zostać wysiedlonych, np. wilki. Gdybyśmy zrezygnowali ze spożywania mięsa ta powierzchnia zostałaby uwolniona i moglibyśmy ją ponownie zalesić, a zwierzęta mogłyby powrócić na swoje tereny. Oczywiście produkcja roślinek, również zajmuje trochę miejsca, ale pamiętajmy, że pasza dla zwierząt jest pochodzenia roślinnego, dlatego jeśli byśmy zmienili naszą dietę na wegetariańską, teren dotychczas wykorzystywany do produkcji paszy dla zwierząt, mógłby być wykorzystany do produkcji jedzenia dla ludzi.

Nie można jednak pominąć wad wegetarianizmu, ponieważ nie ma on samych zalet. Przede wszystkim korzyści zdrowotne związane z dietą bezmięsną mogą być osiągnięte przy odpowiednim jej zbilansowaniu. Nie wszystkie składniki odżywcze jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi poprzez produkty roślinne, a część jest dużo lepiej przyswajalna z produktów mięsnych. Również należy pamiętać, że intensywna gospodarka rolna wyniszcza glebę, a to właśnie zwierzęta pomagają w jej regeneracji. Produkcja i spożycie mięsa są ponadto często związane z kulturą, tradycją i gospodarką. Amerykanie przykładowo spożywają na Święto Dziękczynienia indyka, a nasze polskie schabowe nie są przecież zrobione z soi. Z kolei w krajach takich jak Mongolia rezygnacja z hodowli zwierząt zmusiłaby większość osób mieszkających na wsi do przeprowadzki do miast. Inną sprawą jest bezrobocie, które powstałoby w przypadku załamania się bardzo ważnego sektora produkcji rolnej jakim jest niewątpliwie produkcja mięsa, jednak na długą metę możemy pominąć ten problem w rozważaniach, ponieważ gospodarka ma tę wspaniałą właściwość, że z czasem dostosowuje się do wszelkich zmian.

Podsumowując, uważam, że wegetarianizm ma wiele zalet, jednakże nie wydaje mi się to dobrym pomysłem, żebyśmy wszyscy nagle przeszli na dietę bezmięsną, która aby nie była szkodliwa, wymaga od nas stałego pilnowania tego, co jemy. Mimo to, może jednak warto rozważyć chociaż ograniczenie spożywania mięsa?

Artykuły, na których opierał się autor:

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/vegan-diet-everyone-us-follow-health-impact-meat-nutrients-deficit-supply-scientists-study-a8064981.html

http://www.bbc.com/future/story/20160926-what-would-happen-if-the-world-suddenly-went-vegetarian

https://www.sciencefocus.com/science/the-thought-experiment-what-would-happen-if-everyone-on-the-planet-suddenly-went-vegan/

https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/aug/25/veganism-intensively-farmed-meat-dairy-soya-maize

Autor artykułu chce pozostać anonimowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *