Szwedzki raj

O Szwecji krąży wiele mitów. Dosyć często można się spotkać ze stwierdzeniami w stylu: ,,W Szwecji są strefy, gdzie panuje prawo szariatu”, ,,Kobiety w Szwecji nie mogą wyjść wieczorem na zewnątrz”, czy ,,Sytuacja w Szwecji jest tak zła, że Szwedzi emigrują do Polski” i tak dalej. Ile jest w tych wszystkich ,,mądrościach” prawdy? Jak wygląda Szwecja XXI wieku?

Zacznijmy od jednej sprawy. Sytuacja w Szwecji absolutnie nie jest tragiczna, a wręcz przeciwnie. Przecież nie bez powodu się tam emigruje, prawda? Rząd w Sztokholmie notuje nadwyżkę budżetową, zadłużenie kraju oscyluje wokół 40% PKB (dla porównania w Polsce jest to ok. 50% PKB), wzrost gospodarczy również jest wysoki (ok. 2% rdr), a przy tym wszystkim państwo zapewnia mieszkańcom opiekę społeczną oraz usługi społeczne na rewelacyjnym poziomie (w literaturze mówi się, że państwo opiekuje się obywatelem ,,od kołyski aż po grób”; jest to ogólnie charakterystyczne dla nordyckiego modelu państwa opiekuńczego). Bezrobocie jest względnie stałe i waha się na poziomie ok. 6%. To są jednak jedynie statystyki gospodarcze, które obrazują sytuację ekonomiczną Szwecji. A jak wygląda sytuacja społeczna?

Dużo emocji budzą tzw. ,,no-go zones”, czyli strefy gdzie ponoć sama policja boi się wchodzić. Oczywiście informacje odnośnie tych stref NIE są prawdziwe i wiążą się z brakiem zrozumienia raportów policji. O co więc chodzi? Szwedzka policja w swoim raporcie pisała o ,,vulnerable areas”, ,,risk areas” i ,,especially vulnerable areas”, są to takie miejsca, gdzie różnorakie problemy społeczne są bardziej powszechne niż gdziekolwiek indziej, a wydzielono je po to, żeby sprawniej sobie radzić z nimi. I to się sprawdza, bo wskaźniki przestępczości w tych miejscach obniżają się szybciej niż średnia dla kraju. Czym zaś różni się życie zwykłego mieszkańca w takiej strefie? Niczym, po prostu częściej pojawia się tam policja. 

Wiele uwagi poświęca się również problemowi przemocy seksualnej w Szwecji. Jednak czy jest to wielki problem? Nie. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że nie możemy w prosty sposób porównywać szwedzkich statystyk z innymi, np. polskimi, a to ze względu na dosyć znaczące różnice w definicjach prawnych. Sporo czynów, które w Szwecji uważa się za gwałt w innych krajach nimi nie jest. W tym kontekście nie możemy również pominąć innego czynnika, jakim jest skłonność do zgłaszania tego typu przestępstw. W krajach, w których nie wini się za nie ofiar oraz zachęca się je do składania zeznań, odsetek ten będzie wyższy. W Szwecji podjęto wiele kroków właśnie w tym celu. Podsumowując, możemy spokojnie stwierdzić, że Szwedki nie muszą się bać wychodzić nocą z domów.

Jak więc wygląda Szwecja XXI wieku? Zacznijmy od statystyk. W tegorocznym raporcie ONZ, w którym przedstawiano najszczęśliwsze kraje na świecie, Szwecja zajęła 9. miejsce (Polska 42.). W rankingu najlepszych państw do życia Szwecja zajęła 6. miejsce (Polska 32.). W badaniu ,,The Economist” z 2017 roku, w którym sprawdzano stan demokracji w poszczególnych miejscach na świecie Szwecja zajęła 3. miejsce i uznano ją za ,,pełną demokrację” (Polskę uznano natomiast na ,,demokrację wadliwą”). Szwecja jest jednym z najmniej skorumpowanych krajów świata (zajęła 6. miejsce). Co ciekawe w Szwecji jest również bardzo mało śmiertelnych wypadków drogowych (w 2014 roku 264 wypadki, w tym zginęło 1 dziecko; do 2050 w Szwecji ma nie być żadnych śmiertelnych wypadków drogowych). Wynika to z polityki przyjętej przez tamtejszy rząd, polegającej na odpowiednim budowaniu infrastruktury oraz bezwzględnym tępieniu jazdy po pijanemu (zresztą w Szwecji nie tak łatwo kupić alkohol). Pomijając statystyki, warto pooglądać zdjęcia z tego kraju. Krajobraz piękny, sielankowy i dobrze nastrajający do pisania powieści kryminalnych (Szwedzi z tego słyną); powietrze czyste, nie ma problemu smogu tak jak w Polsce. Silne firmy o międzynarodowej renomie, np. Volvo, Ikea czy Husqvarna. Jak już było wcześniej wspomniane silna gospodarka oraz rząd, który dba o najsłabszych. 

Widok na Gamla stan – historyczną dzielnicę Sztokholmu

Oczywiście Szwecja nie jest krajem idealnym. Integracja przybyłych migrantów nie jest prostym zadaniem i wymaga wiele wysiłku, ale się opłaca. Bez nich w państwie tym nie żyłoby się tak dobrze jak teraz. Również klimat Północnej Europy (zwłaszcza brak słońca) może nie odpowiadać wielu osobom. Mimo to, nie jest to wcale takie złe miejsce do życia 😉

 Autor artykułu chce pozostać anonimowy.

Linki do źródeł oraz kilku ciekawych artykułów:

https://www.thelocal.se/20170621/no-go-zones-what-you-need-to-know-about-swedens-vulnerable-aeas

https://www.bbc.com/news/world-europe-45269764

https://www.thelocal.se/20180118/reported-rapes-in-sweden-up-by-10-percent

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/229238,1,szwedzkie-mity.read

http://www.national-geographic.pl/traveler/oto-15-rzeczy-ktorych-mogles-nie-wiedziec-o-szwecji-i-szwedach

https://pl.tradingeconomics.com/sweden/gdp-growth-annual

https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/najszczesliwsze-kraje-na-swiecie-w-2018-roku/ygqvhrr

https://www.swedenabroad.se/pl/embassies/polska-warszawa/faq—często-zadawane-pytania/jakie-są-fakty-na-temat-migracji-i-przestępczości-w-Szwecji/

https://www.rmf.fm/magazyn/news,14005,ranking-50-najlepszych-krajow-do-zycia-polska-za-meksykiem-chinami-i-tajlandia.html

http://www.eiu.com/topic/democracy-index

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ranking-korupcji-transparency-international-2018-miejsce-polski

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/szwecja-zmierza-do-zera-na-drogach-47076.html

https://udajesie.com/2018/02/23/alkohol-w-szwecji-czyli-wszystko-o-systembolaget/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *